Inkubacija jaja

Jedan od osnovnih uslova za uspešnu inkubaciju prepeličijih jaja jeste broj mužjaka i ženki u jednom kavezu. Premali broj ženki dovodi do povećane potrošnje energije a samim tim i povećanim konzumiranjem hrane,s druge strane preveliki broj ženki dovodi do slabije oplođenosti jaja. Iz iskustva se pokazalo da je najbolji odnos mužjaka i ženki 1:3 ili 1:4. Postoji još jedan način dobijanja kvalitetnih jaja za nasad a to je da se mužjaci svaki dan pripuštaju sa ženkama na 10-15 minuta i ovakav način obezbeđuje oplođenost jaja čak preko 80%. 
Ovakav način čuvanja prepelica iziskuje mnogo vremena i mnogo prostora.Prepelice određene za proizvodnju priplodnih jaja treba da budu starosti između 2 i 8 meseci, dobre kondicije i veoma aktivne. Jaja se moraju sakupljati dva tri puta dnevno i odlagati u prostoriju gde je temperatura 18-20ᵒC i vlažnost vazduha 70%. Jaja se odlažu u kartonske kutije sa vrhom nadole i pod uglom od 45ᵒ. Jaja treba okretati svaki dan pod uglom od 45ᵒ i ne treba ih čuvati duže od 5 dana. Može i do 7 dana ali tada procenat izleženosti opada. 
Takođe treba voditi računa o tome da jaja moraju bar jedan dan da miruju pa tek onda da se stavljaju u inkubator ovo posebno važi ako se jaja transportuju prevoznim sredstvima.Jaja odabrana za nasad treba da su pravilnog oblika,normalne pigmentacije,bez ogrebotina i naslaga kalcijuma na ljusci. 
Ljuska treba da je glatke površine i da nije previše svetla ni tamna.Prljava i zagađena jaja fecesom treba odmah odbaciti. Jaja za nasad ne smeju biti ni previše mala ni previše velika. Najbolja su jaja težine 11-12g a za prepelice koje se koriste za tov njihova težina može biti i do 14g. Jaja treba da su ovalnog oblika,da nisu izdužena a najidealnija jaja za nasad su jaja čiji je odnos dužine i obima u odnosu 1:2.Pomoću lupe možete uočiti male pukotine u ljusci i takva jaja odstraniti.Inkubacija jaja traje 17dana + 12 sati. 
Pošto smo odabrali pravilna i kvalitetna jaja za nasad stavljamo ih u inkubator koji je prethodno dezinfikovan.Postoje dve vrste inkubatora na našim prostorima i to su jednoslojni i višeslojni inkubatori.Prvo ćemo savladati proces inkubacije u jednoslojnom inkubatoru.Dakle jaja se stavljaju u drvene ili plasticne pdloške pod uglom od 45ᵒ.Temperatura i vlaga u ovim inkubatorima zavisi od proizvođača i u tim slučajevima važno je pratiti uputstva koja dolaze uz inkubator.Međutim ,parametri kod svih proizvođača su veoma slični i ja ću opisati jedan način inkubacije.Važno je napomenuti da se temperatura meri par milimetara iznad jaja pa je stoga bitno termometar postaviti na jaja. Temperatura prvih 15 dana treba da bude od 38,5ᵒC do 39,5ᵒC.
 Zadnja tri dana temperatura treba da bude za pola stepena niža. Što se tiče vlage ona treba da bude do 15.dana 55-65% da bi 16.dana bila 50% a dana kada pilići počnu izlaziti treba da bude i do 90%.Važna radnja u procesu inkubacije je i okretanje jaja.U jednoslojnim inkubatorima jaja se okreću ručno i to pod uglom od 45ᵒ i to najmanje tri puta dnevno. U toku okretanja jaja radimo uporedo još jednu veoma bitnu radnju a to je hlađenje jaja.U prva 2 dana inkubator se ne otvara i jaja se ne okreću.Počev od trećeg dana jaja se okreću i hlade 2-3 min,četvrtog dana jaja se hlade 4 minuta i tako sve do 15.dana.Petnaestog dana jaja se prebacuju u fioku za izleganje i tada se ne preporučuje često otvaranje inkubatora.
Ukoliko je sve bilo u redu i nije se mnogo odstupalo od zadatih parametara izleganje pilića bi trebalo da počne 17.dana i da se završi u narednih 4-6 sati. Tabela sa parametrima u jednoslojnom inkubatoru Dani inkubacije temperatura vlaga okretanje hlađenje 1-3 38,5-39,5 55-65 3-15 38,5-39,5 55-65 3 puta dnevno Od 3 do 15 minuta 15-17 38 75-90Važno je napomenuti da jaja za inkubaciju pre stavljanja u inkubator moraju biti na sobnoj temperaturi a inkubator stavljen u rad 24 sata pre početka inkubiranja sa podešenom temperaturom i vlagom. 
Procedura inkubiranja u višeslojnom inkubatoru sa ventilatorima se razlikuje u nekoliko stvari u odnosu na inkubaciju u jednoslojnom inkubatoru.Praksa i iskustvo u radu sa inkubatorima su pokazali da se treba pridržavati sledećih parametara: Dani inkubacije temperatura vlaga 1-15 37,6-37,8 55-60 15-17 37,2-37,4 60-70 period piljenja(17.dan) 37,2-37,4 75-90Mora se strogo voditi računa da temperatura ne pređe 39C jer tada embrion zamire. U ruralnim sredinama gde je čest nestanak električne energije mora se obezbediti rezervno napajanje u vidu agregata. U SLUČAJU NESTANKA ELEKTRIČNE ENERGIJE JAJA TREBA IZVADITI IZ INKUBATORA I OHLADITI NA TEMPERATURU OD 15-18C. Tako će se embrion sačuvati od zamora ali će izleganje pilića kasniti dan dva.Po dolasku električne energije jaja vratiti u inkubator i postepeno ih zagrejati na zadatu temperaturu.

Нема коментара:

Постави коментар