Objekti za uzgoj

Objekat za uzgoj prepelica treba da bude suv,topao,čist i provetren sa dovoljno svežeg vazduha.Prepelice ne vole promaju i jaku svetlost te zbog toga treba graditi objekat bez prozora. Prvi znaci promaje koja je veoma pogubna za prepelice je opadanje perja i uznemirenost u jatu što dovodi do pada nosivosti i povećanja smrtnosti. 

Protok vazduha u zimskom periodu po 1kg telesne težine ptica treba da bude 1,5m³/h a u letnjem periodu 5m³/h.Svež vazduh odnosno kiseonik je preko potreban zbog ubrzanog metabolizma prepelica.Ustajao vazduh sa puno primesa amonijaka i drugih gasova dovodi do slabog iskorišćavanja hrane a to može biti uzrok slabe nosivosti, usporenog rasta i prisustva raznih bolesti.Izbacivanje ustajalog vazduha iz prostorije vršiti pomoću bešumnih ventilatora koji bi trebali da rade 24h dnevno.Ventilacija treba da obezbedi uklanjanje štetnih gasova u dva nivoa. Iz gornjeg nivoa bliže plafonu treba da ukloni amonijak, a sa donjeg nivoa bliže podu potrebno je iz prostorije izbaciti štetni ugljen dioksid i vodonik sulfid. 
Temperatura u objektu treba da se održava na 18-22ᵒC, a dozvoljene su oscilacije od 16-25ᵒC. Prepelice dobro podnose i niske i visoke temperature, ali to dovodi do smanjenja nosivosti. Ukoliko je temperatura niska prepelice više jedu a svu energiju troše na zagrevanje tela umesto da proizvode jaja i obrnuto ako je visoka temperatura prepelice uzimaju manje hrane. Poželjno je prepelice smestiti u objekat koji nema prozore.U ovom slučaju u prostoriju neće prodirati jaka dnevna svetlost koja izaziva anksioznost kod prepelica, kljucanje perja i kanibalizam.Jedan od ključnih faktora za uspešno odgajanje prepelica je upravo svetlost i to izvor svetlosti,intenzitet svetlosti i dužina svetlosti.

Za veštačko osvetljenje koristiti kompaktne fluorescentne sijalice tkzv.štedljive sijalice jer one troše manje električne energije i daju belu svetlost.Nemoguće je sa nekom velikom preciznošću odrediti kolika treba biti osvetljenost po kvadratnom metru u prostoriji u kojoj su prepelice jer to zavisi od toga kakav je raspored kaveza,od čega su kavezi napravljeni i na kojoj su visini.U principu svetlo ne sme biti jakog intenziteta zbog uznemirenosti u jatu a ni smanjenog intenziteta jer će ptice teže nalaziti hranu i vodu, a samim tim smanjiće se i njihova produktivnost. 
Ako koristite stare sijalice sa užarenim vlaknom onda svetlost treba da bude 5W/m².U odnosu na drugu živinu,prepelice su veoma osetljive na dužinu svetlosti. Da bi prepelice redovno nosile dužina svetlosti ne sme biti manja od 16 sati dnevno.Ako prepelice imaju manje od 12 sati svetlosti sigurno će prestati sa nošenjem jaja. Relativna vlažnost vazduha u prostoriji gde su prepelice treba da bude od 50-70%.
Ako prepelice ubrzano dišu,otvaraju kljun,slabo nose jaja i ako im je perje krto i ispada onda je mala vlažnost vazduha. U cilju povećanja vlažnosti vazduha potrebno je staviti kofu sa vodom blizu kaveza. I na kraju, objekat sa prepelicama ne treba graditi blizu bučnih mesta i treba sprečiti pristup drugih životinja.U objektu u kojem se gaje prepelice ne sme se gajiti druga živina.

Нема коментара:

Постави коментар